Nye fartsgrenser
Etterstad vel har jobbet for lavere fartsgrenser siden før mange av de som eier leiligheter her i dag var født. Gjennom hele 90-årene var det nesten fast punkt på møtene.
I 2002 kunne vi endelig – etter mange års kamp – feire at fartsgrense på 40 km/t var innført! Det vil si, fartsgrensen var forsøkt innført før. Det sto to skilt ved rundkjøringen. Men vanlig fartsgrenseskilt oppheves i kryss, og det sto ingenting ved Etterstadkroken!
Men da var det jo etter hvert blitt vanlig med 30 km/t i boligstrøk, så det ble den nye kampsaken. I 2021 ble det innført 30 km/t grense på en liten strekning, sånn omtrent mellom holdeplassene Etterstad Sør og Etterstadkroken.
Men nå er det innført 30 km/t sone på hele Etterstad.

Skiltene over (og under) erstatter alle tidligere skilt på Etterstad.

Et av argumentene vi ble møtt med tidligere, var at hvis fartsgrensen avviker for mye fra det bilførerene føler er naturlig på strekningen, så vil den ikke bli overholdt. Hvordan blir det med det?
Jo, vi har tidligere fått to innsnevringer, og nå er det tredje nesten ferdig. Så det ser ut til at det skal bli tryggere for myke trafikkanter.
